Joseph Elmer Yoakum

177

Yoakum o sobě prohlašoval, že je „Starý černý muž“, Indián z kmene Navajo. Na základní školu chodil pouze šest měsíců. V patnácti letech utekl s cirkusem Adams Forpaugh a později se stal námořníkem. Po návratu do Spojených států se oženil, nicméně po roce už opět odjel do Jižní Ameriky. Po službě v armádě během první světové války se opět vrátil do Spojených států a v roce 1929 se znovu oženil. V padesátých letech se natrvalo usadil v Chicagu, kde si zařídil malý obchůdek s veteší a obrazy.
Ve svých kresbách znázorňoval krajinné výjevy z cest (ať skutečných, či vybájených): hory, cesty, řeky, stylizovaná zvířata a stromy. Tvrdil, že je ve své tvorbě inspirován a veden Bohem. Kreslil kuličkovým perem, fixem, akvarelem a pastelem. Na některá díla připisoval jméno země a místa, někdy dokonce i přesnou adresu se směrovacím číslem, datem a značkou autorského práva. Jakmile byl obraz dokončen, pověsil ho do výkladní skříně obchodu k prodeji.
Yoakumovy krajiny připomínají anatomické řezy lidského těla: hory vypadají jako průřezy mozku, řeky působí jako žíly. Cesty, na které nás zve, jsou výletem do krajiny jeho vlastní duše.
 


1886 nebo 1888 . Window Rock . Arizona, USA
1972 . Chicago . Illinois, USA

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML