Scottie Wilson

1169
247
1

Rodiče Scottieho Wilsona emigrovali do Glasgow z Lotyšska ve druhé polovině 19. století. Scottie nikdy nechodil do školy a aby pomohl své rodině, začal v deseti letech prodávat noviny. V roce 1906 vstoupil do armády a sloužil v Indii a Jižní Africe. Po návratu do Anglie pracoval v Londýně na pouličních jarmarcích a trzích. Poté, co byl armádou vyslán do Irska, dezertoval a uprchnul do Kanady. V Torontu prodával v krámku se smíšeným zbožím. Ve věku čtyřiceti let se začal zajímat o kreslení a s perem v ruce a skladbami Felixe Mendelssohna-Bartholdyho trávil dlouhé hodiny ukryt v zadní místnosti svého obchodu.
Scottie kreslil nejprve černým a bílým inkoustem, který později doplnil o další barvy. Mezi jeho nejoblíbenější náměty patřily autoportréty s velkým nosem, ryby, ptáci, stromy a podivné figury. V závěrečné fázi tvorby uspořádal prostřednictvím série totemů namalovaných na černém podkladu souboj Dobra se Zlem.
Po čase se Wilson vrátil do Anglie a své kresby buď rozdával nebo prodával za nízké obnosy na pouličních trzích. Organizoval také malé výstavy v kinech nebo prázdných obytných vozech.


1888 . Glasgow . Velká Británie
1972 . Londýn . Velká Británie

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML