F. Schröder-Sonnenstern

1

Během dospívání byl Friedrich Schröder-Sonnenstern několikrát umístěn v nápravných zařízeních. V roce 1910 byl obviněn z krádeže a přivolané policisty ohrožoval nožem. Soud jej umístil do ústavu pro duševně choré v Allenbergu s diagnózou schizofrenie. Po propuštění z ústavu publikoval básně, v nichž kritizoval sociální nespravedlnost a celonárodní korupci. Během první světové války pracoval na poště, ale byl zatčen za posílání nelegálního zboží a znovu hospitalizován. Po válce se prohlásil za astrologa, jasnovidce a magnetického léčitele. V roce 1930 byl zatčen kvůli dluhům a nelegálnímu vykonávání lékařské praxe. Tentokrát byl poslán do ústavu pro duševně choré v Neustadtu, kde začal kreslit.
Po druhé světové válce se Friedrich usadil se svojí družkou a začal se živit prodejem dřeva. Když byl přechodně upoután na lůžko, začal se znovu věnovat výtvarné práci.
Po smrti své přítelkyně v roce 1964 začal Friedrich pít.
Jeho dílo má ve světě art brut zcela ojedinělou pozici.
Fantaskní figury v akrobatických pozicích reprezentují jeho osobní mytologii, která je často dávána do souvislosti se surrealismem.


1892 . Kaukehmen . Litva
1982 . Berlín . Německo

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML