Miloslava Ratzingerová

8
1668
1666
1648
9
bez názvu

Miloslava, rozená Sršňová, vychodila pouze základní školu. Po svatbě s rakouským železničářem Ratzingerem zůstala v domácnosti. Prodělala čtyři těhotenství, která však skončila samovolným potratem. Byla hluboce věřící, ale nikdy se nezapojila do v kraji populárních spiritistických seancí. Kreslila pouze v krátké etapě svého života ve dvacátých letech. Prvotním impulsem k tvorbě byl zážitek, který se jí přihodil zhruba ve věku patnácti let: Při návštěvě Prahy ji na ulici zastavila cizí žena a řekla jí: „Předávám ti Bílou knihu“ (aniž by jí cokoli skutečně dala). Půl roku nato pocítila Miloslava vnitřní nutkání začít kreslit. Zároveň začala slyšet hovořit včely, stromy... V obavě, že je duševně nemocná, navštívila psychiatra, který ji ujistil, že se nejedná o nemoc, ale o dar, který je třeba přijmout. Povzbuzoval ji, aby poslouchala vnitřní hlas a nechala se jím vést a zároveň aby to, co jí diktuje, zapisovala a kreslila.
Vytvořila zhruba čtyřicet tužkových kreseb, jejichž ústředním motivem jsou převážně ženské podobizny. Často se jedná o její matku v různých fázích života nebo o historické postavy (Marie Antoinetta). Tváře jsou obklopeny houštinou vegetativních motivů, ve kterých se ukrývají fantomatická zjevení.
Miloslava Ratzingerová měla věštecké schopnosti – podle slov jejího prasynovce věděla dopředu, kdy padne komunismus, či kdo se stane českým porevolučním prezidentem. Své nadání hojně využívala v pomoci lidem, kteří se za ní sjížděli z celé republiky. Kromě výtvarného projevu také psala básně a krátké filosofické úvahy pozoruhodné literární kvality.

 


1904 . ? . Česká republika
1990 . Němčice u Litomyšle . Česká republika

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML