Gene Merritt

1250
1239

Oba Merrittovi rodiče pracovali jako dělníci a byli závislí na alkoholu. Když bylo Genovi dvanáct let, spáchala matka sebevraždu a on se s otcem přestěhoval do Fort Millu v Jižní Karolíně. Nikdy nechodil do školy. Vystřídal nejrůznější zaměstnání – pracoval jako čistič bot, balič zboží v obchodě, uvaděč v kině apod. S otcem často pil a po jeho smrti v roce 1972 žil víceméně pod dohledem sociální správy, která mu zajišťovala přechodná bydlení v azylových domech.
Kreslení se začal věnovat poté, co v roce 1992 prodal svoji kytaru. Jako ateliér mu slouží kavárna Rock Hill, kde tráví většinu času. Za kávu a jídlo někdy platí svými kresbami. Jeho oblíbenými tématy jsou portréty filmových hvězd, hudebníků a zpěváků, které zná z televize. Jméno portrétované osoby vepisuje do uvozovek, kresby datuje a podepisuje „Gene’s Art’s Inc’s“. Někdy také, aniž by bylo zřejmé proč, uvádí ještě jedno datum, které předbíhá o několik let skutečné datum vzniku kresby. Pro jeho kresby propisovací tužkou je charakteristické rozčlenění portrétovaných tváří, které vyvolávají dojem, jakoby se skládaly z puzzle. Kreslení je pro Gena zaměstnáním a své kresby nazývá „papírováním“.
V poslední době Gene Merritt nalezl svůj klid. Žije v domě, který mu propůjčila charitativní organizace. Naplno se může nechat unášet svou vášní pro elektronické přístroje a radiopřijímače. Vlastní dva televizory, které si často pouští současně. Jejich zvuk ruší prskání zapnutých vysílaček. Snad se jedná o pokus udržet kontakt se světem, který pro něho byl vždy spíše cizí.


1936 . Columbia . Jižní Karolína, USA
?

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML