Fleury-Joseph Crépin

107
880
1503
752
1505

Již během dětství a dospívání Fleury-Joseph vášnivě miloval hudbu. V roce 1901 se oženil a narodily se mu dvě dcery, z nichž starší trpěla vážnými psychickými problémy.
Crépin vystřídal několik profesí, byl studnařem, instalatérem a obchodoval s železářským zbožím; později si otevřel vlastní železářství. V roce 1930 se seznámil s Victorem Simonem, médiem, malířem a jasnovidcem, a začal se sám věnovat spiritismu.
Když mu bylo padesát šest let, začal působit jako léčitel a dokonce prováděl i léčbu na dálku pomocí telepatie. V prosinci 1938 vytvořil svoji první výtvarnou práci. Překreslil hudební partituru na stránku školního čtverečkovaného sešitu a poté - veden pouze symetrií čtverců - začal graficky improvizovat. S přesvědčením, že za inspiraci vděčí svým strážným andělům, začal tvořit a o devět let později čítalo jeho dílo již tři sta čtyřicet pět obrazů. Olejomalby vznikly na základě předběžných studií, které Crépin následně zvětšil a přenesl na plátno pomocí kružítka, pravítka a centimetru. Jeho obrazy jsou nezaměnitelné díky hypnotizující symetrii a takřka strojové přesnosti. Představují stavby, chrámy a paláce, čistě geometrické motivy i stylizované figury lidí a zvířat. Autor je často zdobil dokonale odměřenými kapkami barvy připomínajícími korálky.
Jeho obrazům byla přičítána ochranná moc. Crépin byl přesvědčen o své schopnosti zastavit vojenské konflikty a věřil, že druhá světová válka skončí, jakmile namaluje svůj třístý obraz. To se také skutečně stalo. Po jeho smrti byly, tak jak si přál, do jeho rakve přiloženy i všechny studie k jeho obrazům.


1875 . Hénin-Liétard . Francie
1948 . ? . Francie

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML