Alexandr Pavlovič Lobanov

1047
1160
1142
982
981
980
978
979
23
bez názvu
bez názvu

V sedmi letech onemocněl Alexandr Pavlovič meningitidou a následně ztratil sluch i schopnost řeči. Protože byl vzdorovitý a často agresivní, nechala ho jeho rodina ve třiadvaceti letech umístit do psychiatrické léčebny. Během prvních let hospitalizace se často bouřil a projevoval se násilně, postupně se však začal uzavírat sám do sebe. Když mu bylo třicet let, začal kreslit. Používal inkoust, tužku, pastelky a později také fixy. Zpočátku své výtvory nikomu neukazoval a dokončené dílo okamžitě ukládal do malého kufru, který měl neustále při sobě.
V sedmdesátých letech se Lobanov nadchl pro fotografii. Své autoportréty zasazoval do prostředí, které zkomponoval z papírových pušek a kreseb s ornamentálními symboly komunistické propagandy.
Lobanovovo dílo, které čítá několik tisíc kreseb, zní tichou rezonancí jakési imaginární štvanice. Ozvěny okolního světa doléhaly až k němu, což je patrné z motivů lidové kultury a politických témat, které se v jeho tvorbě hojně vyskytují. Červená barva některých zbraní dopředu evokuje krev, která bude prolita a příď lodi vezoucí lovce znázorňuje očekávaný úlovek. Tato podobenství jsou uspořádána jako skutečný lov předmětů touhy, kde každý prvek dává odezvu tomu následujícímu. Symetrie i formální opakování podtrhují naprostou strohost díla.


1924 . Mologa . Rusko
2003 . Afonina u Jaroslavi . Rusko

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML