Ted Gordon

228

„Jsem malý chladný člověk, maniak, bručoun, nepřátelský, spíše nepříjemný, ale snažím se být nenápadný. V některých chvílích bych chtěl zmizet v kouři: být zde pouze jako posluchač a pozorovatel, a nikoliv být viděn nebo přitahovat pozornost – jen se tak pohroužit sám do sebe.“ (Ted Gordon v rozhovoru s historikem umění Johnem MacGregorem v lednu 1987, Publications de la Collection de l’Art Brut, svazek 16, s.37.)
Teda Gorgona opustila matka a vychovávali ho prarodiče litevského původu. Babička ho až příliš zbožňovala. Považovala jej za reinkarnaci svého bratra, který zahynul během první světové války. Tedovi bylo čtrnáct let, když jeho otec spáchal sebevraždu kvůli bankrotu rodinné firmy. Dělalo mu potíže navázat vztahy se svým okolím. Cítil se bezvýznamný, vyloučený ze společnosti. Žil životem ztroskotance a střídal různá zaměstnání. Když mu bylo dvacet šest let, odjel do Kalifornie a usadil se v San Franciscu. Jeho životu dalo ale pevnější bod až setkání s budoucí manželkou. Na San Francisco State University získal diplom, díky kterému začal pracovat jako úředník v nemocnici. V tomto oboru byl zaměstnán až do penze. Od roku 1986 žije se svou ženou v domově pro seniory v Laguna Hills.
Traumatické události dětství v něm zanechaly pocit bezvýznamnosti. Jeho tvorba byla odpovědí na silnou potřebu upoutat na sebe pozornost a dovolila mu položit pevnější základy vlastní existence. Do roku 1967 kreslil především karikatury nebo automatické črty na malých kouscích papíru. Později ale začal navštěvovat terapeutickou dílnu a tato zkušenost v něm uvolnila dosud potlačovaný potenciál: začal vytvářet výrazné a působivé portréty větších formátů.

 


1924 . Louisville . Kentucky, USA
?

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML