Chelo Amezcua

Bez názvu

Chelo se narodila jako třetí ze šesti dětí. Když jí bylo deset let, emigrovala s rodinou do města Del Rio v Texasu, kde strávila zbytek života. Přestože žili ve skromných podmínkách, rodiče věnovali značnou pozornost vzdělání svých dětí. V roce 1930 mexická vláda poskytla Chelo stipendium pro studium na Akademii San Carlos v Mexico City. Úmrtí otce jí ale znemožnilo této příležitosti využít. Začala pracovat jako prodavačka a během volných chvil kreslila a psala básně. Nikdy se neprovdala a i po smrti své matky zůstala bydlet v rodinném domě.

Ve městě se postupně stala známou a respektovanou osobností pro své „filigránské umění“ inspirované mexickými šperky.

V roce 1956 začala opracovávat zkameněliny nalezené na břehu Pecos River. Od roku 1961, kdy se pro ni tvorba plastik stala příliš vyčerpávající, se zaměřila na kresby na papír nebo karton. Zpočátku pracovala pouze s černým kuličkovým perem, později přidávala různobarevný inkoust. V posledních pěti letech života experimentovala s tuhou a fixem. Její tvůrčí proces se blíží automatickým kresbám: nikdy předběžně neskicovala, její ruka se pohybovala samovolně. Své práce nazývala „duševní kresbou“, neboť podle ní její díla odrážela stav její duše. Tvořila ve dvou fázích: nejprve nahodila hlavní tvary, které následně pokryla detaily a ornamenty. Inspirovala se mexickými mýty předkolumbovské kultury, jejími bohy a králi (král Netzalhualcóyotl), ztvárňovala ale i ptáky, květiny, labyrintické stavby, hvězdnou oblohu a krásné ženy. Obvykle se objevuje motiv rukou - jakoby připomínal ochrannou ruku, která bdí nad její kresbou.
Chelo tvořila denně a nad každou kresbou strávila dva až tři týdny. Často k ní připojovala verše a na rub papíru zapisovala své myšlenky či vysvětlení. Jakmile byla s prací hotová, oddala se na dlouhé hodiny meditaci.
Vedle výtvarné tvorby se věnovala také poezii. Napsala sbírku básní Cantares y Poema na téma lásky, víry, humanity, mexické kultury a hnutí Chicano, za kterou získala v Mexiku několik ocenění.


1903 . Piedras Negras . Mexiko
1975 . Del Rio . Texas, USA

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML