emile josome HODINOS

1853 . Paříž . Francie
1905 . Ville-Evrard . Francie

1784
1 2 3 4 5 > 

Vlastním jménem Joseph Ernest Ménétrier.

Když mu bylo šestnáct let, Joseph Ernest Ménétrier nastoupil do učení k věhlasnému rytci medailí Tassetovi. Začal chodit do kurzů kreslení a po vojenské službě studoval na Akademii výtvarných umění. Ve třiadvaceti byl hospitalizován z důvodů „manické excitace“ ve Ville-Evrardu, nemocnici vyhrazené solventním nemocným. Tehdy přijal pseudonym Emile Josome Hodinos. V nemocnici zůstal po celý zbytek svého života.
Kreslit začal po deseti letech pobytu v ústavu. Vytvořil dílo čítající několik tisíc kreseb inkoustem a tužkou, většina se ale nedochovala. Díla jsou kopiemi medailí se všemi charakteristickými znaky: zobrazení, texty, emblémy, ornamenty. Hodinos v rámci ikonografie medailí vystavěl skutečnou encyklopedii: seznam ctností a neřestí, lidské anatomie, popis chování, oblečení i předmětů z domácnosti.
Setkáváme se tak s bizarní hierarchií, která pro autora zcela jistě představovala řád věcí v jeho vlastním světě.
Častým tématem je nahá nebo v průsvitném závoji zahalená žena, rozložená na části, rozsekaná a vyprázdněná. Souběžně s kreslením Hodinos sepsal „Obecnou historii evropských států v letech 1453 až 1789“ a politický slovník.

 

(c) art brut zemankova@artbrut.cz, powered by PureHTML