August Klett

Co mi ještě chybělo? - Inv. 561
List V. - Východ slunce ve tři hodiny - Inv. 574

1866, Heilbronn – 1928, léčebna ve Weinsbergu
(pseudonym přiřknutý Hansem Prinzhornem – „August Klotz“)

Syn prchlivého kupce prožil těžké mládí. Po absolvování gymnázia, kupeckého učiliště a vojenské služby pracoval Klett pro otcovu firmu v Antverpách, Bruselu a Londýně. Poté cestoval jako obchodník s vínem a sekty. Byl svobodným zednářem, liboval si v erotických avantýrách s dámami a ochutnávkách vína s panstvem.
Po rozpadu milostného vztahu a prodělané těžké chřipce zesílily jeho deprese, pocity viny a strach ze smrti. V návalu halucinací si pořezal břicho a následně byl roku 1903 poslán do léčebny v Göppingenu. Cítil se neustále pronásledován. Tvrdil, že prožil coby „Kristus“ ukřižování. Roku 1905 byl „odepsán jako nepolepšitelný“ přeřazen do ústavu ve Weinsbergu. Tukem namalovanými zednářskými znameními zažehnával ďábelské tváře a hlavy mrtvých, které viděl na tapetách. Vynalezl „abecedu barev“ (a = červená, atd.) a systém kabalistické kombinace čísel, barev a písmen.
Klett byl umělcem slova i obrazu. Ohňostroj vizuálních a jazykových nápadů z něj sršel neplánovaně a přesto systematicky a s vtipem. Zážitky z léčebny, vzpomínky, obchodní záležitosti, klábosení, vědomosti i sexuální tužby ve své tvorbě rozložil na jednotlivé fragmenty, aby je znovu pospojoval ve svébytné logice. Výchozí obrazová i jazyková forma přitom byly změněny k nepoznání. Vznikla nová skutečnost poplatná autorovu unikátnímu systému myšlení.


Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML