Auguste Forestier

1906
1903
15
14
13
12
11
10

V lékařských záznamech je Auguste Forestier veden pod jménem „Auguste", nebo „For".
Odjakživa byl fascinován železnicí. Zajímalo ho, jak kola jedoucího vlaku dokážou rozdrtit překážku, a proto položil na koleje několik posbíraných oblázků. Zavinil tak vykolejení vlaku a byl proto internován v psychiatrické léčebně v Saint-Alban. V té době mu bylo pouhých sedmadvacet let. V lékařské zprávě z roku 1915 stojí: „Duševní slabost. Pacient je na sebe hrdý, neustále kreslí, nebo vyřezává zvířecí kosti." (Publications de la Compagnie de l'Art Brut, svazek č. 8, Paříž, 1966, str. 74.)
Nejprve pracoval ve skladišti, poté vypomáhal v kuchyni, ale od okamžiku hospitalizace především neustále kreslil série dekorativních, barevných kreseb bust, medailónů a pamětních emblémů.
V letech 1930 - 35 už se Auguste věnoval výhradně umělecké tvorbě. Chodil ve vojenské čapce a dřevácích, ozdoben medailemi. V jedné z ústavních chodeb si zřídil malé studio. Začal vyrábět dřevěné hračky pro děti zaměstnanců ústavu: domky, lodičky a zbraně. Postupně vytvářel i díla pro dospělé: okřídlené příšery, postavy s králíky nebo ptáky na hlavách, vojáky a jezdce na koních, slavné postavy z první světové války atd.
Svá díla prodával a vystavoval na zdech nemocničního dvoru. Pomocí ševcovského nože na kůži vyřezával ze dřeva, ke kterému připevňoval kusy látek, staré mince, hřebíky nebo víčka od krabiček. Jako dobrý řemeslník si předem vyráběl samostatné součástky, které řadil do kategorií, aby později mohl v tvorbě improvizovat. Jednalo se o metodickou, organizovanou práci, která měla repetitivní charakter, ale zároveň si zachovávala svobodu. Součásti, které by byly samy o sobě neškodné (guma, stará kůže, kusy pneumatik, peří, dřevo, sklo, tabletky, atd.), působí v rámci celku až děsivě. Jeho příšery s prasečími či koňskými zuby, s křídly z proutěných košů, či s chocholy z kuřecího peří ale vznikaly bez jakéhokoli záměru strašit diváka.
Během války se v ústavu v Saint-Alban se svým přítelem dr. Lucienem Bonnafé skrýval Paul Eluard. Podařilo se mu získat několik Forestierových prací, které později odkázal dr. Ferdièreovi.

 


1887 . Langogne . Francie
1958 . Saint-Alban-sur-Limagnole . Francie

Copyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML