Výstavy: Josef Hofer, Justyna Matysiak (2010)

abcd z. s.

Spolek abcd uspořádal ve spolupráci s o.s. Inventura výstavu dvou současných tvůrců art brut - Josefa Hofera a Justyny Matysiak.

Výstavy vznikly v rámci 5. ročníku Normálního festivalu, který si klade za cíl podporu kreativity lidí s mentálním handicapem.

Výstava Josefa Hofera se koná v Rakouském kulturním fóru na Jungmannově náměstí v Praze od 16. listopadu 2010 do 5. ledna 2011.

Výstava Justyny Matysiak probíhá v Polském institutu v Karlově ulici č. 1 v Praze od 15. listopadu 2010 do 5. ledna 2011.

 

Kresby Josefa Hofera, vystavené v Galerii Rakouského kulturního fóra, je cenné vidět minimálně ze dvou důvodů. Zaprvé ukazují, jak blízko může mít takzvané vysoké, školené umění k umění nízkému, neškolenému: jak k nerozlišení je Hoferův přirozeně nalezený, expresivní výraz od některých prací stylizovaných podle vzorců, které diktují jiným umělcům vzdělání, kultura, civilizace. A zadruhé: Hoferova tvorba nemůže být pravdivější. 

Radim Kopáč, Syrové kresby Josefa Hofera dokážou dát ránu, MF dnes, 27.11. 2010 

Terezie Zemánková a Ivana Brádková, kurátorky ze sdružení ABCD, navázaly na své předchozí projekty a oba tvůrce sem pozvaly už jako svého druhu hvězdy: Josef Hofer si získal proslulost výstavou v muzeu art brut v Lausanne, Justyna Matysiaková se zase před třemi lety stala držitelkou Grand Prix na mezinárodním trienále institního umění Insita 2007 v Bratislavě a letos jí tu byla věnována samostatná výstava. Oba přijeli na zahájení do Prahy osobně a byli tu s náležitou úctou uvítáni řediteli pořádajících institucí – Polského institutu a Rakouského kulturního fóra. Uvedením v rámci Normálního festivalu, který se zaměřuje na připomínání existence mentálně postižených v naší společnosti, navíc obě výstavy získaly i rozměr příspěvku ke společensky závažnému tématu.

 Jaromír Typlt, Její zámky, jeho rámy, A2, 26 / 2010 

Copyright © 2024 Artbrut.cz
Powered by osCommerce | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML