Nalezeno na okraji

abcd z. s.


 
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji
Nalezeno na okraji

“NALEZENO NA OKRAJI”
Výstava ojedinělé sbírky spontánního umění olomouckého sběratele Pavla Konečného představí  na jaře v Českém centru v Paříži  (18 rue Bonaparte)  díla více než dvaceti tvůrců z Čech, Moravy a Slovenska. Mezi nimi i rodačku z Olomouce paní Annu Zemánkovou a malíře Antonína Řeháka ze Svatého Kopečka.

Různé póly originální neškolené tvorby prezentuje výstava sbírky "outsiderského umění" bývalého ředitele Národního památkového ústavu v Olomouci a dlouholetého dramaturga a vedoucího Divadla hudby Pavla Konečného, který od roku 1972 sbírá díla z periferie výtvarného umění nejen v České republice a zařazuje do ní předměty lidového a naivního umění i díla kategorizovaná jako art brut – umění v původním stavu. Jeho sbírka se rozprostírá od syrových řezeb lidových sochařů, naivní malby venkovských a snových idyl, portrétů, kreseb architektury a strojů, včetně fantazijních krajin a halucinačních květin spiritistických médií. V jeho sbírce se objevují také díla tvůrců již známých i na mezinárodní výtvarné scéně (Anna Zemánková, Antonín Řehák, Zbyněk Semerák, Leoš Wertheimer, Václav Beránek, Cecilie Marková, Natalie Schmidtová, Jaroslav Diviš, Marie Kodovská aj.).

Galerie Českého centra v Paříži (Rue 18 Bonaparte), 21.4. – 5.6. 2022

 

 

 

Řehák Antonín
(17. 1. 1902, Sv. Kopeček u Olomouce - 5. 4. 1970, Sv. Kopeček u Olomouce, Česká republika)

Narodil se v rodině tesaře jako nejstarší z devíti sourozenců. Vychodil osm tříd obecné školy. Od malička musel tvrdě pracovat a starat se o mladší bratry. V rozmezí let 1918 až 1928 vystřídal celou řadu různých profesí. Od konce dvacátých let působil ve službách arcibiskupství jako zahradník a pro známou olomouckou firmu „Ander a syn“ upravoval veřejnou zeleň na Svatém Kopečku. Soustavně začal malovat až od roku 1960. Řehák zpodoboval ve svých kresbách a svěžích obrazech básnivě svět, který důvěrně znal a ochraňoval. Je zastoupen v Národopisném muzeu v Praze (ČR), SNG Bratislava (Slovensko). Jeho obrazy byly součástí české expozice na světové výstavě EXPO 1967 v kanadském Montrealu.

 


Zemánková Anna
(23.8. 1908, Olomouc - 15. 1. 1986 Mníšek pod Brdy, Česká republika)

Narodila se v Olomouci - Hodolanech, kde absolvovala střední školu pro dentisty. V tomto pracovala až do narození dětí. Soustavně začala tvořit až v pozdním věku na základě impulsu synů a tvorba se pro ni stala zdrojem psychického vyrovnání. Své „jitřní kresby“ vytvářela vždy mezi čtvrtou a sedmou hodinou ranní. Jedná se o pastely, tempery a v nejlepším slova smyslu ženské práce – aplikované háčkování, malování na saténu a posléze i na papíře. Její bohaté dílo je součástí všech světových sbírek art brut, včetně Collection de l´ Art Brut v Lausanne či sbírky ABCD v Paříži.