Výstava: Viva Luboš Plný! v DOXu (2017)

abcd z. s.


 
Výstava: Viva Luboš Plný! v DOXu (2017)
Výstava: Viva Luboš Plný! v DOXu (2017)
Výstava: Viva Luboš Plný! v DOXu (2017)

Pořadatelé: ABCD (Paris-​Praha) a Centrum současného umění DOX

Viva Luboš Plný!
14. 12. 2017 – 19. 3. 2018


Nejvýznamnějším žijícím českým představitelem art brut je bezesporu aktér projektu Luboš Plný (*1961), který se stal jediným českým tvůrcem zastoupeným v mezinárodní expozici Viva Arte Viva! na letošním Bienále současného umění v Benátkách.

Pražskému publiku byla Plného tvorba doposud představena jen dotykově, především v rámci souborných výstav mezinárodního art brut uspořádaných spolkem ABCD (abcd, sbírka art, GHMP, Dům U Kamenného zvonu, 2006; Anatomia Metamorphosis, Museum Montanelli, 2011; Art Brut Live, Centrum současného umění DOX, 2015).

Cílem výstavy Viva Luboš Plný! bylo představit autorovu tvorbu pražské kulturní veřejnosti v celé její šíři a poukázat tak na skutečnost, že svým rozpětím dalece přesahuje kategorii art brut, do které bývá obvykle zařazován. Ve své podstatě má jeho dílo charakter celoživotního konceptuálního uměleckého projektu.

Přestože právě svými „anatomickými autoportréty“ se proslavil nejvíce, pro Luboše Plného má největší význam jeho projekt Akademický model, který bude prezentován v úvodu výstavy. Zahrnuje doporučující dopisy umělců, lékařská osvědčení, psychologické posudky a fotografie, na kterých se stylizoval do pozic postav z historie umění. Na základě této dokumentace Plnému roku 2000 rektor AVU udělil doposud neexistující titul „akademický model“. Od té doby namísto podpisu používá kulaté razítko se znakem Diskobola lemovaným svým jménem a titulem.

Součástí tvorby Luboše Plného je také výroba erotických hraček. Jistá brutalita a rituálně-magický charakter jeho tvorby jsou zde vyváženy humorem a hravostí. Kolekce absurdních „erotických pomůcek“ působí jako arsenál rafinovaných mučicích nástrojů smontovaných z fragmentů nábytku, instalatérských trubek, kousků dětských hraček, paroží nebo z flakónů na parfémy. Vzájemně pospojované vytvářejí tyto instrumenty sebeuspokojující perpetum mobile nekonečné slasti a utrpení.

Pražskému publiku byla tvorba Luboše Plného doposud představena především v rámci výstav mezinárodního art brut  (abcd, sbírka art, GHMP, Dům U Kamenného zvonu, 2006;  Anatomia Metamorphosis, Museum Montanelli, 2011; Art Brut Live, DOX, 2015). Samostatné výstavy mu uspořádaly pražské galerie Millenium (2002) a Artinbox (2017). Výstava Viva Luboš Plný v DOXu se stane jeho doposud největší samostatnou prezentací v České republice.

Díla na výstavu zapůjčili: francouzský sběratel Bruno Decharme, Muzeum Montanelli, spolek Tichý Oceán a další soukromí sběratelé.

 

Kurátorský tým: Ivana Brádková, Nadia Rovderová, Terezie ZemánkováCopyright © 2024 Artbrut.cz | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML