zemřela Ivana Brádková

Artbrut

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že 24. května 2021 zemřela ve věku 56 let naše drahá přítelkyně a kolegyně doc. MgA Ivana Brádková, zakladatelka spolků ABCD, artbrut.cz a Artlib. 

 

Ivana Brádková se kurátorkou a architektkou výstav art brut stala jakoby mimochodem a „přidruženě“, v době, kdy už byla v Praze vysoce vyhledávanou divadelní scénografkou a kostýmní výtvarnicí. Ale navzdory její předčasné smrti v pouhých 56 letech – zemřela 24. května 2021 – ponese art brut v českých zemích už natrvalo stopy energie, kterou do této oblasti vložila. 

Byla to právě ona, kdo jako první objevil světu pozoruhodné „dopravní“ kresby výtvarného outsidera Oty Prouzy. Jeho mnohametrové papírové pásy, které poprvé představila v roce 2015 na výstavě Crossroads v Muzeu Montanelli, navíc jedinečně vyhovovaly její profesní potřebě instalovat výstavu opravdu na způsob divadelní scény.

Právě díky své prostorové představivosti a ochotě k netradičním řešením dokázala Ivana Brádková skvěle spojit síly s teoretičkou Terezií Zemánkovou. Dvojice kurátorek pak pod hlavičkou sdružení abcd od roku 2006 společně připravila řadu výstav art brut v Domě U Kamenného zvonu, v Muzeu Montanelli a v galerii Dox.

Ivana Brádková ovšem jako spoluautorka výstav nepůsobila pouze v Praze, v roce 2017 se významně podílela na výstavě Anny Zemánkové v Collection de l´art brut v Lausanne a na přehlídce Edgewalkers and Worldbuilders v Cavin-Morris Gallery v New Yorku.

Asi největší potěšení Ivaně Brádkové působilo, když se mohla v rámci výstav pokusit o symbolickou „obnovu“ nějakého už zničeného uměleckého díla. Tak pro přehlídku Prinzhornovy sbírky v Praze například podle pouhých dvou zachovaných fotografií vlastnoručně vytvořila repliku slavných potrhaných látek Marie Lieb. 

„Ivana měla nesmírný cit pro ty nejjemnější detaily, které většina lidí ani nezaznamená,“ vzpomíná na ni vděčně její spolupracovnice Terezie Zemánková. „Zároveň měla obrovskou velkorysost jak ve způsobu uvažování, tak v řešení prostoru.“ A podobně vnímá její ztrátu i sběratel Pavel Konečný: „Ke svým nebeským outsiderům odešel krásný, obětavý a vřelý člověk. Stopa, kterou zde zanechala, je nesmazatelná.“

Jaromír Typlt

Copyright © 2024 Artbrut.cz
Powered by osCommerce | design Olga Ludvíková & osCommerce implementation by PureHTML