Výstava: ART BRUT, sbírka abcd
14. 6. - 17. 9. 2006
Dům u Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí, Praha
Kurátorky: Terezie Zemánková, Barbara Šafářová a Marie Rakušanová
Galerie hlavního města Praha a občanské sdružení abcd představily výstavu ART BRUT, sbírka abcd, která proběhla od v Domě U Kamenného zvonu. Jednalo se o reprezentativní výběr 300 děl z francouzské sbírky abcd Bruna Decharma, která je jednou ze dvou největších evropských kolekcí art brut - specifické sféry neprofesionálního umění zahrnující výtvarný projev neškolených autorů, kteří nezřídka tvoří pod vlivem duševní choroby či v transu, jakého dosahují spiritistická média.
Sbírka abcd patří mezi nejvýznamnější světové kolekce art brut. Její majitel, pan Bruno Decharme, za 25 let nashromáždil na 3000 děl jak od autorů, kteří jsou dnes považováni za „klasiky“ art brut, tak od nově objevených tvůrců, jejichž tvorba není zastoupená v žádné jiné evropské kolekci. Sbírka abcd je srovnatelná snad jen s legendární Collection de l´Art Brut, kterou ve švýcarském Lausanne založil Jean Dubuffet. V Praze byl vystaven reprezentativní výběr přibližně 300 děl od 100 tvůrců, mezi kterými byli významně zastoupeni čeští autoři.
Výstava vznikla díky finanční podpoře společností AXA ASSISTANCE CZ a METROSTAV a.s.
Záštitu nad výstavou převzali:
primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém, Velvyslanectví Francouzské republiky v ČR
Výstavu dále podpořili:
Státní fond kultury ČR, Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Nadace Český fond umění
Mediální partneři:
Art & Antiques, Reflex, A2, Xantypa, Rádio 1
vybrané výňatky z tisku
Nejstarší práce na výstavě pocházejí už z druhé poloviny 19. století a vznikly v době prvního úspěchu francouzských impresionistů. Prakticky jde o unikáty, které nelze nikde jinde spatřit. Za každým z vystavených exponátů se skrývá konkrétní lidský osud, často ovlivněný strádáním a trýzněním i nenaplněnými sny a touhami. A přesto vyjadřují výtvarná díla autorů art brut nekonečnou harmonii a krásu.
Peter Kováč, Art brut: umění v surovém stavu, Právo, 14.6. 2006-07-08
Přitažlivou výstavu, která odhaluje bez příkras kouzlo i obavu vnitřního světa člověkam můžete navštívit v letní měsíce až do 10. září….
Šárka Dumbrovská, Syrové umění okouzlí i zamrazí, Top Life, 16.6. 2006-07-08
Kvalitu lze hledat a nalézt v celku sbírky, v rozmanitosti nestandardních vizuálních projevů, v pestrosti osobních mytologií vymykajících se rozumové korekci, ale i v asociaticních vazbách, kterými díla provokují a atakují nepřipraveného diváka. Výstava určitě nepatří mezi letní akce oddychového charakteru. Je spíše úžasným démonicky podvratným mementem hovořícím o lidských jistotách a jejich pomíjivosti.
Petr Vaňous, Art brut nic nedefinuje, Art Antiques, červenec – srpen 2006
Tvůrci art brut nemají jinou volbu než prožívat existenční drama znovu a znovu, v každém okamžiku, až do konce časů. (…)Takový je svět tvůrců art brut, nejpozoruhodnějších umělců, jací se na této planetě narodili (ačkoli právě své pozemšťanství leckeří z nich zpochybňují).
Jan H. Vitvar, Umění jako lékařská diagnóza, Nedělní svět, 2.7. 2006-07-08
Art Brut can be a treacherous art form for some, because it crosses the boundaries of established divisions yitch such impunity, whetrer be gender, genres or national identities. And this exhibition shows most effectively, whether the work from the 1800s or our own times, the best Art Brut is throughly original to each artist and looks perpetually contemporary.
Tony Ozuna, Beautiful perversity, The Prague Post, 28.6. – 4.7. 2006-07-08
Aktuální pražská výstava ohromí úžasnou invencí, kterou nebrzdí, zdá se, žádná sebekontrola. Narazíme tu třeba na počmáraný pornomagazín, oslavný portrét Adolfa Hitlera, podivně deviantní krajiny s děvčátky, které kreslíř obdařil miniaturnímu mužskými pohlavními orgánky, ale také na nic neříkající mazanice, kterými by se nikdo soudný nechlubil. I to však doplňuje podivuhodně bohatý a rozmanitý obraz světa, který nabízí celek expozice. Jako by šlo o zvláštní univerzum, o paralelní výtvarný vesmír, kde platí jiné zákony než v uznávaném umění.
Viktor Šlajchrt, Umění patří surovcům, Art brut stále provokuje, i když trochu jinak než dřív, Respekt, 26.6. – 2.7. 2006
závěrečná zpráva - PDF